Historia

Rys historyczny
Klubu Sportowego Orzeł Kiedrzyn w Częstochowie

rok 1950

Rozpoczęcie działalności

Klub Sportowy Orzeł Kiedrzyn powstał w 1950 roku i nosił wówczas nazwę: Ludowy Zespół Sportowy
Orzeł Kiedrzyn.

Działaczami, którzy przyczynili się do powstania klubu byli: Tadeusz Dziewior, Tadeusz Dziwiński,
Henryk Wasiak (pierwszy prezes Klubu), Ludwik Lechowski, Janusz Bożek i ówczesny sołtys wsi Kiedrzyn
Franciszek Gołębiowski.

Działalność prowadzono w sekcjach: piłka nożna, siatkówka kobiet oraz lekkoatletyka.
Największe sukcesy odnosiła sekcja lekkoatletyki.

lata 1955-1983

Trzykrotne zawieszenie działalności i trzykrotna reaktywacja

Po pięciu latach - z różnych powodów - Klub zawiesił działalność.

Orzeł odrodził się w 1962 roku.Przyczynili się do tego: Marceli Dziewior, Mieczysław Dziwiński, Jerzy Pażdzior, Włodzimierz Wojtal, bracia Julian i Stanisław Strącel oraz Janusz Ociepa.

W roku 1966 LZS Orzeł Kiedrzyn znowu zmuszony był zawiesić działalność,jednak w tym samym roku klub reaktywowano. Sprawy w swoje ręce wzięła młodzież: Zdzisław Lechowski, Eugeniusz Bociąga, Bogdan Folga, Mirosław Lizura, Zbigniew Najman, Henryk Opiła, Marek Dziewior, Janusz Burczyński.

Wrócono do tradycji i reaktywowano sekcje piłki nożnej, lekkoatletyki i utworzono sekcje tenisa stołowego
i szachów.

W 1979 roku z powodu braku funduszy po raz trzeci zawieszono działalność Klubu. Większość zawodników przeniesiono do sąsiedniego klubu LZS Płomień Czarny Las.

W 1983 roku ponownie zgłoszono LZS Orzeł Kiedrzyn do rozgrywek w klasie "C". Od tego czasu Klub działa już nieprzerwanie.

rok 1986

Pierwsze sukcesy

W 1986 roku Klub uzyskał po raz pierwszy historyczny awans do klasy "A".O tym historycznym awansie zadecydowały mecze barażowe ze Startem Gidle. Bohaterem tych meczy był Henryk Bociąga, który strzelił wszystkie cztery bramki.

W tym samym okresie Orzeł zdobył puchar Rady Wojewódzkiej Ludowych Zespołów Sportowych.
B-klasowa wówczas drużyna wyeliminowała w drodze do finału takie drużyny jak: Znicz Kłobuck, Grom Miedźno,
Olimpia Truskolasy i Pogoń Kamyk, by w finale pokonać zespół LZS Wachowice.


rok 1994

Zmiana statutu

W roku 1994 podczas Walnego Zebrania Klub przyjął nowy statut i zmienił nazwę na: Klub Sportowy
Orzeł Kiedrzyn w Częstochowie. Działalność Klubu prowadzona była społecznie przez zarząd, któremu przewodzili prezesi Mieczysław Dziwiński, Zdzisław Lechowski, Zbigniew Najman, Sławomir Bugara,
Bogdan Wachelka, Krzysztof Brajlich, Paweł Janik, a obecnie Adam Całusiński.

lata 2000-2016


W roku 2000 utworzono w Klubie sekcje jeździecką. Obecnie jej obowiązki przejął KJ Lambada, prowadzony przez Bogdana Wachelke.

Przez sezon 2001/2002 Orzeł przeszedł jak burza. Nie przegrał żadnego spotkania w A-klasie i historyczny awans do Klasy Okręgowej stał się faktem.

Jako beniaminek Orzeł spisywał się znakomicie. Do końca liczył się w walce o IV ligę,jednak ostatecznie przegrał awana z Jurą Niegowa gorszym bilansem bezpośrednich spotkań. Oprócz drugiego miejsca na piątym szczeblu rozgrywek, Orzeł zakończył sezon 2002/2003 jako finalista okręgowego Pucharu Polski. W finale lepszy okazał się IV-ligowy wówczas Raków Częstochowa,który wygrał 2:0. Dzięki udziałowi w finale Orzeł wystąpił w ⅛ finału Pucharu Polski Śląskiego ZPN. Przegrał jednak z Rozbarkiem Bytom 7:2.
Gwiazdą ówczesnej drużyny był Jan Spychalski - były gracz Rakowa Częstochowa i Dyskoboli Grodzisk Wielkopolski.

W sezonie 2004/2005 Orzeł pożegnał się z Klasą Okręgową. Blisko powrotu do ''Okręgówki'' Orzeł był w sezonach 2009/2010 oraz 2010/2011.Przegrał jednak awans o 1 punkt kolejno z KS Panki i Okszą Łobodno

Ponowny awans do Klasy Okręgowej Orzeł wywalczył w sezonie 2011/2012. Styl był równie imponujący jak w sezonie 01/02. Z 26 spotkań Orzeł wygrał 21, 4 zremisował i zaledwie jedno przegrał. Orzeł awans przypieczętował sześć kolejek przed końcem - 3 maja 2012 r. - pokonując Gminę Kłomnice 0:2. W końcowej tabeli Orzeł wyprzedził drugi w tabeli Grom Miedźno o 15 punktów.

Po świetnym sezonie 2013/2014 zakończonym na trzecim miejscu w Klasie Okręgowej, a tuż przed startem sezonu 2014/2015 Orzeł planował wycofać się z rozgrywek. Powodem takiej decyzji miało być niewielkie wsparcie finansowe,oraz brak pomocy miasta w dążeniu do wykupienia terenu pod boisko.
Ostatecznie "Biało-Niebiescy" wystartowali w lidzie,jednak ostatecznie spadł do A-klasy.

W 2016 roku nastąpił przełom w sprawie boiska. Na początku maja zostały wykupione tereny na których usytuowane jest boisko przy ul. Zakopiańskiej oraz wykonano pierwszą część prac związanych z poprawą infrastruktury obiektu tj. renowacja płyty boiska.

2017

Trzy kolejki przed końcem sezonu 2016/2017 Orzeł zapewnił sobie awans do Klasy Okręgowej.


Ilość trenujących dzieci systematycznie rośnie.

Nie tylko sport

W minionych latach Zarząd Klubu oprócz działalności sportowej organizował zabawy andrzejkowe i ostatkowe, spotkania towarzyskie i świąteczne, a w latach 1996 - 1998 organizował także festyny na terenie boiska piłkarskiego. Największym problemem klubu jest brak własnego terenu, na którym mogłoby być boisko piłkarskie.

Jednak mimo to, Klub Sportowy „ORZEŁ" Kiedrzyn nadal jest ważnym podmiotem działalności społecznej w dzielnicy Kiedrzyn w Częstochowie.

Dane z lat 1950-2000 zebrał Stanisław Gmitruk
Dane z lat 2001-2017 pochodzą ze strony http://90minut.pl
Opracował Paweł Osuchowski

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości